Autor: Przemysław Kubiak, Elite Health Institute CEO
„Każdy sukces zaczyna się od planu.” — Napoleon Hill
Osiągnięcie sukcesu w fizjoterapii, podobnie jak i w sporcie, wymaga stworzenia zaplanowanego procesu leczenia podobnego do planu treningowego, który to będzie uwzględniał wszystkie składowe niezbędne do wyleczenia pacjenta, tak jak zmienne treningowe potrzebne są do wytrenowania sportowca.
Pełny proces usprawniania po kontuzji i powrotu człowieka do aktywności fizycznej na wyższym poziomie sprawności i wydolności fizycznej wiąże się z odbyciem wielu jednostek terapeutycznych oraz treningowych. Ich celem jest uzyskanie wysokiego poziomu zdolności motorycznych w odpowiednich proporcjach pomiędzy nimi, charakterystycznych dla danego rodzaju sportu.
Wymagania większości dyscyplin sportowych nie są nastawione na osiągnięcie najwyższych parametrów siły, tylko ekspresji odpowiednio wysokiego poziomu siły w formie mocy. Moc to wygenerowanie jak największej siły w jak najkrótszym czasie (siła dynamiczna, siła eksplozywna). Kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu mocy jest oczywiście rozwój siły, na którą mamy ogromny wpływ poprzez stosowanie regularnych treningów ukierunkowanych na rozwój tej zdolności motorycznej. Umiejętność wygenerowania mocy wiąże się z zaangażowaniem całego ciała. Dlatego bazą dla mocy jest kształtowanie siłowych zdolności motorycznych z wykorzystaniem głównych, ogólnorozwojowych i ciężko atletycznych ćwiczeń takich jak przysiad, martwy ciąg, wyciskanie. Ćwiczenia te w sposób kompleksowy zwiększają siłę wszystkich mięśni, którą to następnie transferuje się na moc poprzez wykonywanie ćwiczeń o charakterze dynamicznym, takich jak: rwania, zarzuty, swing z kettlem, skoki oraz coraz to bardziej popularna i efektywna metoda treningu, jaką jest Landmine University.
Landmine University to system treningowy stworzony przez Alexa Kanellisa. Metoda zaprojektowana w celu rozwijania funkcjonalnej i eksplozywnej siły poprzez ćwiczenia jednostronne, rotacyjne, które to stanowią alternatywą dla dwuboju olimpijskiego. Ogromna efektywność a zarazem bezpieczeństwo tej metody podczas treningu czynią ją fantastycznym uzupełnieniem większości sportów, które bazują na siłowych zdolnościach motorycznych w formie mocy.
Landmine oprócz treningu kształtującego moc ma do zaoferowania o wiele więcej korzyści, i to nie tylko sportowych ale również pro zdrowotnych. Korzystając z naszego doświadczenia na bazie pracy z pacjentami neurologicznymi i ortopedycznymi, w której przez lata wykorzystujemy elementy terapeutyczne z koncepcji PNF (proprioceptywne torowanie nerwy-mięśniowe) możemy zauważyć wiele biomechanicznych elementów, łączących te dwa systemy. PNF wykorzystuje wzorce ruchowe, które naśladują codzienne aktywności. Wzorce te są diagonalne i rotacyjne, angażując jednocześnie wiele grup mięśni i stawów. Celem jest aktywowanie całego ciała, co pozwala na poprawę funkcji organizmu i koordynacji. Landmine realizuje ćwiczenia, których koncepcja pozwala na poprawę funkcji obręczy barkowej, kręgosłupa, stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych utrzymując je w zdrowiu.
Przepis na długowieczność oraz zdrowie, to trening siły i mocy w pełnych zakresach ruchu i wszystkich płaszczyznach, w których rotacja jest najważniejszą komponentą ruchu. Landmine w treningu medycznym i fizjoterapii to idealna metoda na powrót do zdrowia oraz odzyskanie sprawności i wydolności fizycznej.